Transport morski

W bogatej palecie usług spedycyjnych oferowanych przez Harbor Center znajduje się również międzynarodowy transport morski, wykonywany w szczególności do krajów skandynawskich, jak Dania, Szwecja czy Norwegia. Nasi specjaliści wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem, mając w swoim bogatym dorobku szereg przeprowadzonych operacji logistycznych. Doskonale znamy specyfikę transportów morskich, dzięki czemu jesteśmy w stanie precyzyjnie zaplanować i zrealizować każdy element tej niezwykle skomplikowanej operacji spedycyjnej. Jesteśmy przekonani, że zebrane przez nas doświadczenia, w połączeniu z eksperckim podejściem, będą dla naszych Klientów cennym wsparciem przy organizacji przewozu drogą morską lub śródlądową. W bogatej gamie obsługiwanych przez nas spedycji znajdują się m.in.: rejsy kontenerowcem, statkiem transportowym czy przeprawy promowe. Co więcej, wielokrotnie realizowaliśmy dostawy ładunków o niestandardowych gabarytach i charakterze, dzięki czemu niezależnie od sytuacji, jesteśmy w stanie zaproponować Państwu optymalne rozwiązania logistyczne. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w celu uzyskania dodatkowych informacji w kwestii wykonywanych przez nas transportów morskich.

Transport morski

Poprzez transport morski rozumie się wszelkiego rodzaju usługi polegające na przewozach statkami towarów i ładunków w dużych ilościach. W przypadku takich rejsów dużo bardziej niż szybki czas realizacji dostawy liczy się możliwość transportowania dużych gabarytów. Podstawą organizacji przewozów drogą morską jest wykorzystanie regularnych linii żeglugowych oraz infrastruktury armatorów morskich. Spedycja morska może być wykonywana zarówno do Polski, jak i w dowolnym kierunku na terenie całego świata.

Wyróżnia się następujące rodzaje transportu morskiego:

  • kontenerowy – FCL (ful container load) – rodzaj transportu realizowany za pomocą kontenerów, czyli specjalnych opakowań zbiorczych. Zaletą tego rodzaju spedycji jest możliwość przewozu różnego rodzaju materiałów o standardowych i nietypowych rozmiarach. Koszty usługi w dużej mierze uzależnione są od rodzaju wybranego kontenera oraz gabarytu ładunku;
  • drobnicowy – LCL (less container load) – forma przewozów dedykowana mniejszym ładunkom składowanym na paletach, platformach lub specjalnych koszach transportowych. Tzw. drobnica przewożona jest za pośrednictwem regularnych linii żeglugowych. Objętość drobnicy wyrażana w m3 stanowi podstawę przy określaniu ceny tego rodzaju przewozu;
  • konwencjonalny – masowy przewóz drogą morską dużych ilości materiałów płynnych sypkich oraz innego rodzaju załadunku. Ta forma spedycji obejmuje również dostawy konstrukcji o dużych rozmiarach (maszyny, elementy budowlane, a nawet całe domy). Statki stosowane do przewozów konwencjonalnych poruszają się po regularnych liniach lub mogą być specjalnie wynajmowane na potrzeby realizacji operacji logistycznych;
  • morski RO-RO – forma transportu wykorzystująca statki w celu przewożenia nimi pojazdów oraz maszyn mogących poruszać się na własnych kołach, np. samochodów, motocykli, przyczep czy maszyn. Najczęściej, ten sposób spedycji wykorzystuje się przy transportowaniu pojazdów od producenta do kraju, w którym mają one być sprzedane,
  • transport morsko-lotniczy – część przewozu realizowana jest drogą morską, a pozostała lotniczą. W większości przypadków uznawany za tańszą alternatywę dla spedycji morskiej. Zaletą takiego rozwiązania jest również szybszy czas realizacji dostawy.

Spedycja morska

Ze względu na możliwość wygodnego i stosunkowo niedrogiego przewozu dużych ilości ładunków standardowych lub w formie drobnicy, spedycja morska cieszy się sporą popularnością na całym świecie. Obsługa logistyczna obejmuje nie tylko samą organizację transportu, ale również wszelkiego rodzaju procedury celne, wykorzystanie serwisu armatorów morskich czy cały szereg dodatkowych czynności wykonywanych w portach. Jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem w branży logistycznej, obsługujemy naszych Klientów w sposób kompleksowy, przejmując na siebie całość obowiązków i niezbędnych do spełnienia formalności.

Realizacja transportu morskiego

Wybór spedytora jest pierwszą czynnością, jakiej powinien podjąć się nadawca po uwzględnieniu z kontrahentem warunków dostawy, terminu realizacji transportu oraz dokonaniu pozostałych ustaleń. Spedytor otrzymuje od nadawcy podstawowe informacje na temat transportowanego ładunku oraz dane teleadresowe eksportera. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie przez spedytora „bookingu” u armatora w porcie załadunku. Na tym etapie potwierdza się uzgodnienia pomiędzy wszystkimi stronami transakcji. Kolejnym krokiem jest otrzymanie przez eksportera potwierdzenia organizacji logistyki oraz załadunek towaru na statek.

Zalety transportu morskiego

Popularność, jaką cieszy się spedycja morska wśród podmiotów z całego świata, wynika w dużej mierze z licznych zalet tej formy realizacji operacji. Przede wszystkim, na uwagę zasługuje możliwość optymalizacji kosztów przewozu, z uwagi fakt, iż transporty morskie są znacznie tańsze niż np. logistyka drogowa. Jeśli priorytetem nie jest szybkość dostawy, a ekonomia całej operacji, warto zainteresować się tym konkretnym rodzajem dostaw. Jej kolejną zaletą jest niewątpliwie możliwość przetransportowania dowolnego rodzaju towaru. Nic więc dziwnego, że ze statków korzystają przedsiębiorcy, importujący bardzo zróżnicowany asortyment. W większości przypadków importerów nie ogranicza ani rodzaj ładunku, ani jego gabaryt, stąd tak duża popularność transportów morskich przy przewożeniu ogromnych konstrukcji czy dużych pojazdów. Wynika to z dużej ładowności statków, która bardzo często znacznie przewyższa możliwości załadunkowe składów kolejowych. Jednocześnie, ta forma realizacji przewozów cieszy się bardzo niewielką wypadkowością, co dodatkowo podnosi stopień bezpieczeństwa realizowanych usług.

Harbor Center Sp. z o.o.

ul. Hoża 86 lok.410    
00-682 Warszawa

KRS 0000701621
NIP 783-176-67-48 

Kontakt

Adres korespondencyjny
ul. Wynalazek 4
02-677 Warszawa

KOM 793 630 633
MAIL biuro@harborcenter.eu